כללי

טקס יום הזיכרון


            מאת:  חנן ריינר                                                                                                                   

השנה תכננתי לארגן טקס ליום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי/ות פעולות האיבה.
התכוונתי לכתוב הודעה ולהציע למעוניינים/ות להצטרף ולחשוב יחד איך נרצה להתייחס ליום זה. אבל, כמו שכולנו יודעים, הגיע "זמן הקורונה".
לי היה חשוב להתייחס ליום הזה וחשבתי איך אפשר לעשות את זה לא באמצעות טקס. לא שאני חושב שטקסים זאת דרך לא ראויה, אבל רציתי להתייחס לכך בדרך שתאפשר לנו לתת מקום ליום הזה ולראות דברים מנקודת מבט אחרת. 

מספר ההרוגים הוא עצום ומאחורי כל חייל וחיילת שנהרגו יש סיפור חיים שלם שאנחנו לא מכירים. חשבתי שאחרי שנדליק נר זיכרון וירטואלי באתר משרד הביטחון, נחשף לסיפור על חייל שהכרתי ושנהרג בצוק איתן.
את אוהד שמש ז"ל הכרתי בתקופה שעבדתי בעמותת LEAD  – עמותה לפיתוח מנהיגות צעירה בישראל. אוהד התקבל לעמותה כשהיה בכיתה י"א והוביל פרויקט שנקרא "בית חם". כן הכרנו ואוהד היה דמות מאוד בולטת. יחד עם זאת הוא לא היה בקבוצה שהנחתי ולכן לא הייתה ביננו היכרות עמוקה וגם לא ידעתי על העשייה שלו מעבר לפרויקט זה. לאחר מותו נחשפתי לעשייה החברתית בה היה מעורב בארץ ובחו"ל.
אני מצרף שני קישורים. האחד לכתבת תחקיר על אוהד – דברים בהם היה מעורב והדרך בה חבריו בחרו להנציח אותו לאחר מותו. הקישור האחר הוא לסרטון שמתעד את פרויקט "בית חם" אותו הוביל כתלמיד תיכון (סרטון שהופק כשהיה תלמיד י"ב). מזמין אתכם להיכנס לקישור ולצפות בשניהם.
https://www.youtube.com/watch?v=-tlgFjecNkM

https://www.youtube.com/watch?v=tYkI6yWGJFw

אני מקווה שהסרטונים בהם צפיתם אפשרו גם לכם להכיר מעט יותר את אוהד ואת העשייה החברתית שלו. עשייה שבבסיסה היה רצון כן ואמיתי לעשות למען האחר מתוך אמונה שלכל אחת ואחד יש זכות שווה לחיים טובים ומאושרים.

יהי זכרו ברוך.