כללי

החדשות הטובות מהקורונה

איסוף ידיעות: הועדה האקולוגית
עריכה: אילה סיגר
חדשות טובות מהקורונה

 אילה: ידעתן שנולדו 6 עופרים חדשים ולפחות 6 נקבות נמצאות בשלבי הריון מתקדם בעמק הצבאים שבירושלים? 

טובי: ואוו! מדהים לראות גם איך כל החיות יוצאות החוצה, אזרחים מרחבי העולם מדווחים על בעלי חיים שהחלו להסתובב חופשי ברחובות.

אלי: איזה בעלי חיים?

אליה: בעיקר חיות בר כמו שועלים, תנים וחזירים, אבל גם החיות הקטנות יוצאות. בגינה בבית שלי יש המון יונים פתאום ואין יום שאני לא רואה קיפוד! כשאני יוצאת עם אמא לטיול עם הכלב שלנו אני רואה אותם בשיחים, הם כאלה חמודים!

עדי.ר: ועכשיו היות ואין תושבים ותיירים שמפריעים לחיות, רק בחמישה ימי הסגר 250,000 צבי ים מסוג אוליב רידלי עלו על חופי רושיקוליה בהודו!

אלי: ולא רק החיות מרוויחות מהקורונה- במהלך ההגבלות שהוצבו למניעת התפשטות הנגיף, על מנת להגביר את הנגישות להולכי הרגל ולאפשר הליכה או ריצה ספורטיבית בבטחה, טורונטו וערים אחרות בעולם אסרו את תנועת כלי הרכב ברחובות מסוימים. שינוי זה גורם לחוקרים להאמין כי עם חלוף המשבר תגבר בקרב הציבור ההתנגדות לתנועת כלי רכב ברחובות בהם נאסרה. דרישה כזאת תסייע לרשויות לתעדף את הולכי הרגל על פני הרכבים הממונעים בעיר.

אילה: ואוו! ובגלל ההפסקה של כלי הרכב בתקופת ההסגר זיהום האוויר ירד ב30%. מדהים!

טובי: והכל התחיל בסין, איפה שהתפרצה המגפה. זיהום האוויר ירד בצורה דרמטית ולאט לאט הירידה התפשטה ברחבי העולם.

עדי.ר: ובפעם הראשונה מזה 30 שנה ניתן לראות את הרי ההימלאיה! אבל לא רק הזיהום באוויר ירד, בונציה איטליה, היכן שמי התעלות בדרך כלל מעוננים מזיהום, נהפכו המים לצלולים כקריסטלים.

אליה: והטבע השנה פורח וירוק יותר מתמיד!

טובי: גם כשהלכתי לים, המים היו כל כך צלולים ונקיים.

עדי.ר: ועם תחייתו של הטבע, קמה גם התגייסות עולמית ושיתוף פעולה. צוותי הרפואה שעובדים קשה לבריאות של כולנו ואפילו נוסעים לארצות רחוקות להעניק עזרה איפה שיש צורך. ארגונים, מסעדות ומתנדבים שאוספים מזון לעובדי החזית ולנזקקים. מדינות שהעניקו לפליטים ומבקשי מקלט זכויות של אזרחי המדינה בזמן המשבר, עם גישה לשירותי בריאות בחינם, הטבות רווחה, חשבונות בנק וחוזי שכירות. מדהים לראות את העזרה והחמלה ההדדית שנוצרה.

טובי: ועכשיו מה שנשאר זה לנסות ולשמר את מה שהרווחנו מהתקופה האחרונה 🙂